Czym jest prokrastynacja i jak sobie z nią radzić?
Jak przestać odkładać wszystko na później? 🧐
Serwus, z tej strony Wasz oswojony nerwus! Dość często podczas naszych instagramowych Q&A dostaję od Was pytanie “jak przestać prokrastynować, czyli odkładać wszystko na ostatnią chwilę?” Dziś jest to dość powszechny problem i to nawet u takich osób jak sportowcy, przedsiębiorcy, czy prezesi dużych korporacji, którzy zgłaszają się do mnie z prośbą o pomoc.
Jakie cechy czy zachowania wyróżniają tę grupę osób oraz jak sobie poradzić z odkładaniem istotnych spraw na później? Na tę, jak i inne pytania związane z prokrastynacją odpowiedź znajdziecie w tym artykule. Spodziewajcie się, że jak już zrozumiecie mechanizm prokrastynacji to dam wam na końcu proste, naukowe rozwiązania, jakie możecie zastosować już dziś! Korzystają z nich wszyscy moi wspaniali podopieczni, którzy raz na zawsze skończyli z “odjutronizmem”.🎁 Do tego wszystkiego, pod sam koniec artykułu, jest specjalny bonus dla głodnych wiedzy! Także na luzie, weź łyk kawy☕ i zobacz jak to działa, że pomimo szczerych chęci do działania i tak odkładasz to co ważne, na później 👇
Geneza odkładania wszystkiego na później
Nasze ciało jest zbudowane tak, aby działać w tzw. homeostazie, która w skrócie oznacza nic innego jak równowagę energetyczną. Ludzki 🧠 mózg z kolei to taki cwany narząd, który działa tak, aby pobierał jak najmniej energii, a mimo to zużywa ok. 20% naszej podstawowej przemiany materii, czyli mniej więcej 300 kcal u dorosłej osoby [1]. Zaczyna to brzmieć tak, jakby wszystko w naszym ciele było zbudowane w ten sposób, abyśmy się w ogóle nie poruszali… Po części tak jest! Zaglądając w głąb funkcjonowania układu nerwowego czy hormonalnego okaże się, że nawet hormon odpowiadający za uczucie sytości, czyli leptyna, nie tylko sygnalizuje ośrodkowemu układowi nerwowemu zmniejszenie spożycia pokarmu, ale może również zwiększać wydatek energetyczny [2]. Tak, dobrze się domyślasz, nasze ciało działa w następujący sposób:
“Nie wydam energii w powietrze dla jaj, zachęć mnie czymś!”
Jak to tłumaczyć?
Zobacz, nikt nie będzie czytał sam z siebie książek, ale każdy chętnie opowie o zajebistej noweli jaką przeczytał w ostatnim czasie. Jednak jak dowiedzieć się o tym, czy dana nowela będzie dla nas wciągająca przed przeczytaniem? Nie znam nikogo kto regularnie trenuje i nie odczuwa później przyjemności z tytułu wydzielanych hormonów. Można powiedzieć zatem, że Nasz organizm niejako jest zbudowany w ten sposób, aby „bronić się” przed niepotrzebnymi aktywnościami, które wywoływałyby bezsensowne straty energii.
Dlatego m.in. osobom otyłym jest tak ciężko zgubić wagę, gdyż z tytułu braku wytrenowania oraz sporej nadwagi, na początku swojej sportowej wędrówki jedyne co mogą czuć to: ból, upokorzenie oraz brak jakiejkolwiek satysfakcji, bo nie mogą robić tego co ich rówieśnicy. Wiem co mówię. Sam mając 26 lat ważyłem 135 kg oraz miałem 55% zatłuszczenia ciała i pamiętam swoje początki walki z wagą, które były nieprzyjemne.
Za każdym razem, gdy mamy coś zrobić, a szczególnie coś czego nie umiemy, czy zwyczajnie jest to dla nas nowe lub idzie nam słabo, to czujemy niechęć do wykonania tego zadania. Niestety, używki w stylu alkohol, nikotyna, marihuana czy inne narkotyki będą ową prokrastynację pogłębiać.
Mając kaca, będąc upalonym marihuaną, czy otępiałym innym środkiem – nie będziesz skory do pracy czy wydatkowania energii. Mało tego, część z nich, dla przykładu alkohol, już w nawet niewielkiej ilości jednego kieliszka będzie zmniejszać Twój mózg i przyspieszać jego starzenie się[3]. Stąd też łatwość człowieka (po suto zakrapianej nocy 🍸) do niewielkiego wydatkowania energii na błahe i proste sprawy, w stylu: oglądanie serialu, kupowanie nowych ciuchów, wyjście do restauracji, czy rozmowa ze znajomymi, w zasadzie o niczym.
Jak przestać prokrastynować?! 🤓
Odpowiedź jest dość prosta i banalna. Niestety większość z Was pewnie ją zna, ale mimo tego nie potrafi odpowiednio wprowadzić jej w życie. O czym mówię? O systematyczności i planowaniu! Niezależnie od tego co chcesz osiągnąć, musisz nadać temu większy cel, który ma Ci przyświecać, bo inaczej jesteś zdany na dyscyplinę, a ta dość szybko się kończy.
Spróbujmy to zobrazować. Jeśli chcesz rozwiązać zadanie domowe, to musisz wiedzieć, że robisz to, aby:
- poczuć się kompetentnym i podnieść swoją pewność siebie
- zostać pochwalonym za wykonaną ciężką pracę
- zwiększyć swoje zarobki w przyszłości
- zaimponować koleżance/koledze
W przyszłości, kiedy będziesz na wymarzonych studiach lub w kraju, który zawsze chciałeś odwiedzić to właśnie ta wiedza będzie mogła Ci się przydać do zdobycia pracy marzeń! Tak zgadza się, planowanie musi iść tak daleko.
Jeśli jesteś osobą pracującą, która idzie na kurs, np. nauki angielskiego, to aby faktycznie nauczyć się języka, to prawdopodobnie, żeby zachować systematyczność swojej pracy będziesz musiał nadać tej nauce jakiś wyższy cel lub musi się ona stać narzędziem, które doprowadzi Cię do wyższego celu jakim może być podwyżka, czy zmiana pracy na lepszą.
Nie oznacza to, że sam kurs języka angielskiego coś zmieni, ale jeśli np.: zaczniesz się uczyć angielskiego i gdy opanujesz jego podstawy, to będziesz mógł wziąć się za kurs programowania w Java. Jako Java Jr specialist zaczynasz od pensji rzędu 8 tysięcy zł netto, a to może być Twoim celem, prawda?
Jednak, aby do niego dojść musisz sobie rozpisać na kartce papieru, ręcznym pismem cały roadmap, czy tzw. blueprint prowadzący Ciebie do głównego celu, jaki sobie postawisz przed oczami. Dlaczego warto pisać swoje plany ręcznie? Rzeczy zapisane ręcznie, mózg automatycznie identyfikuje jako coś istotnego [4]. Ponadto systematyczność czy planowanie to cechy, które również należy ćwiczyć. Zacznij spokojnie, od:
- codziennego pościelenia swojego łóżka
- nauczenia się chodzenia oraz wstawania o tych samych porach
- spisania w weekend najważniejszych punktów tygodnia, które masz do wykonania w ciągu najbliższych 7 dni
- nadania zadaniom ram czasowych oraz dat realizacji
Nie ma czegoś takiego jak człowiek pracujący wydajnie w nocy, ale za to można zacząć pracować wcześniej od innych bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Nie przejmuj się porażkami, bo tutaj również jak w przypadku odchudzania mamy do czynienia z procesem, który będzie trwał nie jeden dzień, miesiąc czy rok, ale całe Twoje życie, więc regularnie będzie się coś „nie zgrywać” w Twoim planie. Dla przykładu, ja swoja książkę miałem już wydać rok temu, a wciąż kończę dopracowywać szczegóły. Czy jest mi przykro z tego powodu? Każdego dnia! Czy to mój błąd? Oczywiście, ale on mnie buduje i przekonuje w tym, że przy realizacji tak wielkich projektów, potrzebuję większej ilości osób i muszę się lepiej przygotować, etc. Pamiętaj, w życiu nie ma problemów, są jedynie wyzwania do rozwiązania, nawet jeśli Twoje emocje podpowiadają Ci inaczej.
Co robić i jak żyć!?
✅ Zacznij dbać o siebie! Odkładanie wszystkiego na później zaczyna się od złego stanu zdrowia. Oto częsta przyczyna prokrastynacji: regularne zażywanie używek, alkoholu i narkotyków będzie powodowało wzrost Twojego lenistwa oraz niezadowolenia z osiąganych celów, co w przyszłości może doprowadzić Cię do poważnych zaburzeń psychicznych. Od alkoholu zmniejsza się mózg, fajki obniżają jakość Twojego snu, od trawy przestaje Ci zależeć na pieniądzach, a inne narkotyki szkodzą jeszcze bardziej.
✅ Regularność snu (nawet w weekendy) oraz dzienne rutyny to podstawa budowania systematyczności oraz planowania, a to niezbędne cechy do osiągania wielkich celów. Wymyśl swoją poranną rutynę i staraj się od niej zaczynać dzień jak i kończyć na niej. Człowiek to zwierze rytualne, a nasze ciała świetnie reagują na rutyny.
✅ Wszystko co robisz, ma być narzędziem, które przybliża Cię do osiągnięcia większego celu, jaki sam sobie wyznaczysz. W innym wypadku jesteś skazany na dyscyplinę, a ta potrafi być zawodna i złudna. Dopiero wielkie cele nadają motywację procesom jakim się poddajemy. Dla przykładu: skoro jestem otyły, a chcę być sprawny, to poza trzymaniem się ustaleń dietetycznych, muszę regularnie chodzić spać, dbać o aktywność spontaniczną, mobilizować i rozciągać swoje ciało, odpowiednio trenować mimo odczuwanego bólu i przy tym wszystkim czerpać radość z procesu. Jak widzicie sami to wiele czynników, które mają zmienić dwa parametry – przywrócić sprawność ruchową oraz odpowiednią kompozycję ciała – dlatego aby utrzymać w/w reżim musisz mieć klarowność dlaczego coś robisz, aby motywować siebie samym procesem, jaki towarzyszy Twojej zmianie.
Na koniec mam dla Ciebie specjalne zaproszenie!🎁
Jeśli dotarłeś aż tutaj to znaczy, że naprawdę zależy Tobie na pokonaniu prokrastynacji raz na zawsze. Właśnie dla takich osób jak Ty przygotowałem wydarzenie, na którym zakończymy raz na zawsze “odjutronizm”. Drogi czytelniku, koniecznie zapisz się na darmowy webinar “Pokonaj prokrastynację”, który wkrótce będę prowadzić! Obiecuję Tobie, że będą tam podobnie jak w tym artykule – same konkrety. Liczba miejsc jest ograniczona, a zainteresowanie bardzo duże, dlatego nie zwlekaj i już teraz:
👇 Kliknij w link poniżej i zapisz się na darmowy webinar! 👇
https://www.ahpremium.pl/webinar
Nie mogę się doczekać naszego spotkania na webinarze! Dziękuję bardzo za uwagę. Zachęcam Ciebie do udostępnienia i szerzenia wiedzy zawartej w tym artykule. Wiedzą należy się dzielić! 🤓
~Mateusz “Donaj” Donajski
Literatura:
- https://www.scientificamerican.com/article/thinking-hard-calories/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829242/
- https://www.nature.com/articles/s41467-022-28735-5
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8222525/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0cePbiumnrcua69JZnuQ1UjLdJ81KYvbeU3uEn6rxXmWY54zrEVaSAw04_aem_WQbBKcXUaixbiMt_otwvRA
Zakres programu:
- Zarządzanie czasem i produktywnością.
- Rozwój umiejętności lidera.
- Techniki radzenia sobie ze stresem.
- Optymalizacja zdrowia i energii.
- Budowanie relacji interpersonalnych.
- Techniki efektywnej komunikacji.
- Strategie osiągania celów.